Strona główna

Historia Mikroklimatu odtworzona z czeluści pamięci Stanisława Szczycińskiego

 

Prehistoria lata 70-te, piosenka turystyczna

Prehistoria Mikroklimatu sięga połowy lat siedemdziesiątych. W 1974 roku grupa Jery z wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowała rodzeństwu Basi i Jankowi Sobolewskim udział w występie na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Janek z kolei poprosił swojego kolegę z chóru UW, czyli mnie, o dołączenie do grupy z misją ubogacenia aranżacji partią altowego fletu prostego. Przy okazji planowanej wyprawy na Giełdę Basia i Janek postanowili napisać i zaśpiewać tam swoją własną piosenkę. Tak powstała Niedogotowana manna, która zrobiła furorę na Giełdzie. Wsiąkliśmy wszyscy troje z Jankiem i Basią w środowisko tzw. piosenki turystycznej. Przez kilka następnych lat jeździliśmy na wszystkie przeglądy takie jak Giełda, Bazuna, czy Yapa. Piosenki Basi i Janka odnosiły sukcesy. Blues niepotrzebnych powrotów zdobył laury na Yapie, na Bazunie po raz pierwszy Basia zaśpiewała Mokro, piosenkę napisaną wspólnie z Leszkiem Mateckim, późniejszym członkiem założycielem Mikroklimatu. Za potarganym zbożem to pierwsza piosenka którą Basia napisała do spółki ze mną.

Najczęściej graliśmy w trójkę: Basia, Janek i ja. Obaj z Jankiem graliśmy na gitarach i śpiewaliśmy. Z tego okresu pochodzą również takie piosenki jak Błękitny czas, czy Szymon. Braliśmy aktywny udział w życiu środowiska. Już jako pianista brałem udział w historycznych nagraniach Wolnej Grupy Bukowina w latach siedemdziesiątych. Często występowaliśmy wspólnie z Jurkiem Filarem i Naszą Basią Kochaną. Te znajomości i przyjaźnie przetrwały do dziś.

Lata 80-te

Później intensywność naszych działań w środowisku spadła wraz ze wzrostem naszej aktywności zawodowej. Janek skończył elektronikę na Politechnice Warszawskiej i klasę organów w szkole na Miodowej i zajął się muzyką dawną, a później wrócił do informatyki. Basia skończyła anglistykę i zajęła się działalnością pedagogiczną, ja skończyłem matematykę, ale również fortepian w średniej szkole na Bednarskiej i rozpocząłem życie estradowe. Co i rusz moje drogi zawodowe spotykały się z drogami Leszka Mateckiego. Wspólnie graliśmy w bluesowym zespole Gramine, odbywaliśmy trasy koncertowe ze Zdzisławą Sośnicką, z Voxem, spotkaliśmy się na kontrakcie w Norwegii.

Rok 1993 powstaje zespół Mikroklimat

W końcu po latach grania i śpiewania muzyki najróżniejszej poczuliśmy mocną potrzebę tworzenia i grania swojej własnej, autorskiej muzyki.

Tak powstał Mikroklimat. Było to w roku 1993. Zrobiliśmy pierwsze nagrania i zaczęliśmy grywać koncerty. Wyszła nasza pierwsza kaseta zatytułowana Mikroklimat, a do piosenki I tak zrobię wszystko po swojemu nakręcony został teledysk w związku z udziałem tejże w plebiscycie Muzycznej Jedynki. Nasze piosenki często dały się słyszeć w trójkowej audycji Gitarą i piórem i telewizyjnym programie z piosenkami rodem z Krainy Łagodności, gdzie między innymi była prezentowana nasza piosenka Dom.

Rok 1995-6 koncerty w Opolu i powrót do korzeni

W 1995 roku odbył się koncert Kraina Łagodności w ramach festiwalu w Opolu. Wystąpiliśmy tam z naszą mikroklimatyczną piosenką Gdzie jesteś, jak również zagraliśmy naszym mikroklimatycznym trzonem jako sekcja akompaniująca innym wykonawcom.

W opolskim koncercie Kraina Łagodności rok później również miałem przyjemność być szefem zespołu akompaniującego.

Wkrótce okazało się, że jest spora grupa ludzi pamiętająca piosenki Basi i spółki śpiewane na imprezach w latach siedemdziesiątych, więc wskrzesiliśmy funkcjonujące w turystycznej pamięci zbiorowej piosenki takie jak Niedogotowana manna, Mokro itp.

Tak doszło do nagrania kasety Za potarganym zbożem wydanej w serii Przeboje trampów przez firmę Pomaton. W nagraniach wziął udział Wacek Juszczyszyn z Wolnej Grupy Bukowina. Przy okazji udało się uwiecznić parę przez niego onegdaj napisanych, a przez nas ulubionych, zaś wspólnie zagranych i zaśpiewanych piosenek. To było w 1996 roku.

Lata 1997-1998 bas Maćka i płyta W drodze do dnia

Przed jednym z koncertów w 1997 roku okazało się, że Leszek żadną miarą nie może wziąć w nim udziału. Wpadliśmy na pomysł, żeby spróbować zagrać koncert z naszym piętnastoletnim synem Maćkiem, który grał już od paru lat na gitarze basowej i jak się okazało bez żadnego problemu mógł zagrać z nami koncert. W ten sposób Mikroklimat poszerzył się o nowego członka – naszego, czyli Basi i mojego syna, Maćka.

Właśnie, nie wspomniałem przecież, że w 1979 roku Basi i moje drogi zaprowadziły nas na ślubny kobierzec. I tak już zostało. Skoro więc nasze brzmienie ubogacone zostało basem, zdecydowaliśmy się nagrać nasze mikroklimatyczne piosenki w wersji bogatszej, czyli z Maćkowym basem i bębnami, na których zagrał często występujący z nami w innych zawodowych konfiguracjach perkusista Adam Lewandowski. Zaprosiliśmy też do udziału w nagraniach kilku piosenek trio wiolonczelowe Mateusza Szmyta. Tak nagrana została nasza pierwsza płyta CD zatytułowana W drodze do dnia. Lubimy tę płytę. Ujrzała światło dzienne w 1998 roku. Płyta wydana została pod patronatem medialnym Programu 3 Polskiego Radia, a piosenka Są słowa gościła na trójkowej liście przebojów.

Lata 1998-2000 serial W drodze ku dorosłości i festiwale

W 1998 roku Mikroklimat udzielał się aktorsko. W naszym domu nagrany został serial edukacyjny W drodze ku dorosłości. Scenariusz napisany przez Krzysztofa Wesołowskiego w dużej mierze opierał się na Mikroklimatycznych piosenkach. Do kolejnych części serialu dopisaliśmy nowe piosenki. Graliśmy w serialu odpowiedzialne role – przygoda z aktorstwem była bardzo zabawna.

W latach 1998- 2000 udzielaliśmy się na festiwalu piosenki autorskiej OPPA. Basia śpiewała swoje autorskie piosenki, zaś ja pisałem aranżacje dla wykonawców śpiewających z zespołem akompaniującym i prowadziłem tenże zespół, w którym zresztą grał Leszek, Maciek i Adam. Muzycy mikroklimatyczni stanowili również trzon zespołu akompaniującego w debiutach opolskich na festiwalu w 2000 roku, gdzie piastowałem funkcję kierownika muzycznego i szefa zespołu.

Rok 2001 płyta Tobie chwała!

W latach 1997- 2000 zagraliśmy sporo koncertów głównie w rejonach związanych z tzw. piosenką turystyczną i piosenką poetycką. Często zapotrzebowanie na nasze koncerty pochodziło ze środowisk związanych z harcerstwem i z kościołem. Granie na kilku festiwalach religijnych wzmocniło w nas potrzebę napisania piosenek mówiących wprost o Bogu i sprawach religijnych. Zbiegło się to z obchodami Roku Jubileuszowego 2000.

Tak doszło do powstania płyty Tobie chwała!, na której znalazły się piosenki włączające się w rozważania tematów szczególnie aktualnych w roku przełomu wieków. Jak na naszą mikroklimatyczną twórczość płyta jest wyjątkowo świętująca i energetyczna. Na perkusji zagrał na niej Artur Chaber, młody perkusista z Piaseczna. Płyta została wydana w 2001 roku.

W ciągu paru następnych lat coraz częściej grywaliśmy właśnie z Arturem, podczas gdy coraz trudniej było zgrać terminy z Leszkiem zajętym często nagraniami i koncertami z Ryszardem Rynkowskim. Z kolei Artur w lecie 2003 wyjechał na rok do Kanady. Zaowocowało to zresztą zagraniem koncertu w Toronto w lecie 2004.

Po roku 2004

W dalszym ciągu grywamy koncerty, np. w 2005 roku między innymi wzięliśmy udział w koncercie poświęconym pamięci Wojtka Belona w jego rodzinnym mieście Busku.

Co prawda w naszej działalności muzycznej coraz więcej jest muzyki poważnej, koncertów chóralnych, pisania muzyki, ale wciąż koncertowa działalność zespołu Mikroklimat stanowi dla nas bardzo cenną odskocznię od innych zajęć. Wciąż bądź to sami, bądź to w towarzystwie naszych przyjaciół jak Wolna Grupa Bukowina, czy Jurek Filar, gramy dla ludzi, którzy nasze piosenki znają, śpiewają razem z nami i cieszą się z takiej formy doładowywania pozytywnego spojrzenia na życie.

Z naszą aktywnością koncertową można zapoznać się na podstronie https://mikroklimat.art.pl/zespol/agenda/

 

Powrót do góry