Strona główna

Trio Stanisława Szczycińskiego…

Trio o profilu umiarkowanie jazzowym (nie jest to klasyczny jazz, ale improwizowana muzyka z miłą dla ucha melodyką i harmonią) gra w składzie:

  • Stanisław Szczyciński – fortepian, ew. fortepian elektryczny, ew. Rhodes Piano
  • Maciek Szczyciński – kontrabas i gitary basowe
  • Szymon Linette – perkusja i instrumenty perkusyjne

Proponujemy trzy programy:

  • Piosenki Wolnej Grupy Bukowina – program dedykowany szczególnie znawcom twórczości tego legendarnego zespołu. Aranżacje tych piosenek na trio fortepianowe pokazuje niezwykłą jakość kompozycji Wojciecha Bellona, Wacława Juszczyszyna i Wojciecha Jarocińskiego. Tekst, mimo że nieobecny w tej wersji, wciąż jest inspiracją i kierunkiem interpretacji tej muzyki. Zapraszam do obejrzenia klipów video z trzema piosenkami WGB w aranżacji na fortepian solo – https://mikroklimat.art.pl/stanislaw-szczycinski/pianista/#trio-jazzawe
    Możliwe jest połączenie tego programu z prezentacją wokalną piosenek Wolnej Grupy Bukowina. Skonfrontowanie instrumentalnych wersji z ich wokalnymi pierwowzorami może być szczególną atrakcją dla słuchaczy.
  • Projekt Norwegia – program złożony w niemalże 100% z kompozycji Stanisława Szczycińskiego. Kompozycje te albo powstały w Norwegii, albo nawiązują swoim klimatem do muzyki skandynawskiej.
  • Ludus Danielis – gra o Proroku Danielu. Średniowieczny dramat liturgiczny opowiadający historię życia Proroka Daniela, zapisany w roku 1140 w klasztorze w Beauvais, jest pełen niezwykłych i inspirujących tematów muzycznych. Okazują się one znakomitym materiałem do improwizacji. Program triowy polega na tym, że najpierw śpiewamy prezentując tematy w ich domniemanym średniowiecznym brzmieniu, z akompaniamentem bębna, lub dzwonków, zaś po chwili średniowieczny utwór zamienia się w temat jazzowy, funkowy, czy liryczną balladę. Do tego opowiadam akcję sztuki, której wątki również okazują się zadziwiająco aktualne – we współczesnym świecie otaczają nas te same zjawiska, mamy te same dylematy i problemy co nasi przodkowie żyjący w dwunastym wieku.

Oprócz autorskich programów polecam nasze trio jako sekcję akompaniującą. Między innymi właśnie w tym składzie grywamy w spektaklu Przybora na 102, w którym Magda Umer i Mumio wykonują swoje wersje piosenek z kabaretu Starszych Panów.