Strona główna
Jerycho
Rok 2018
CD

Późnośredniowieczne pieśni maryjne w niepowtarzalnym brzmieniu zespołu Jerycho

Kolejna płyta nagrana przez męski zespół wokalny pod kierownictwem Bartosza Izbickiego poświęcona jest pobożności maryjnej późnego średniowiecza, wyrażonej w motetach i pieśniach, w muzyce jednogłosowej i polifonii.
Na płycie oprócz pieśni ogólnie znanych i wciąż używanych w kościele katolickim, takich jak Bogarodzica, czy Pod Twoją obronę są utwory nieznane, przywrócone miłośnikom dawnej muzyki sakralnej dzięki muzykologicznym poszukiwaniom lidera zespołu Jerycho, Bartosza Izbickiego.
Jak w przypadku innych płyt zespołu sposób wykonania pieśni jest unikalny i naznaczony charyzmą śpiewaka, muzykologa i multiinstrumentalisty prowadzącego zespół. Z jednej strony dotarcie do ciekawych rękopisów, zapomnianych już wersji utworów dawnych (na przykład Bogarodzica zaśpiewana jest w dwóch wersjach, jednej z ok. 1450 roku, drugiej z ok. 1630 roku), z drugiej artystyczna kreatywność i umiejętność uzyskania ekspresji zaklętej w dawnych, sakralnych utworach daje niezwykły efekt. Okazuje się że muzyka z przeszłych wieków potrafi wciąż oddziaływać na współczesnego słuchacza. Zespół Jerycho znany z mocnego brzmienia tym razem daje się poznać również od lirycznej strony. Przejmująca wersja utworu Stabat Mater w harmonizacji Bartosza Izbickiego z solowym śpiewem Pawła Szczycińskiego jest tego znakomitym przykładem.
Premiera materiału przedstawionego na płycie miała miejsce na koncercie inaugurującym pierwszą edycję festiwalu Musica Divina w Krakowie 9 sierpnia 2018. Organizator tego koncertu Fundacja inCanto jest głównym wydawcą płyty. Współwydawcami są Ars Sonora i Mikroklimat.
Album Bogarodzica oprócz płyty audio zawiera 64 stronicową książeczkę, w która zawiera arcyciekawe wywiady, fragmenty ksiąg źródłowych, teksty pieśni i galerię zdjęć koncertowych zespołu Jerycho.

Nagrań dokonano w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie, w czerwcu i grudniu 2017 oraz czerwcu 2018

Reżyseria dźwięku i mastering: Jakub Garbacz, Ars Sonora
Montaż: Bartosz Izbicki, Monika Horodek, Paweł Szczyciński.
Projekt graficzny: Łukasz Serwiński
Tłumaczenie: Tomasz Tesznar, Dominika Gajewska

Zespół Jerycho śpiewa w składzie:
Paweł Szczyciński
Rafał Grozdew
Maciej Królikowski
Wawrzyniec Dąbrowski
Mateusz Grzyb
Leszek Kubiak
Łukasz Kalisz
Stanisław Szczyciński
Rafał Kanowski
Bartosz Izbicki – kierownictwo

Gościnnie:
Marius Peterson
Soso Kopaleishvili

Bogarodzica
czas
mp3
1.
Bogurodzica
6'06
2.
Mater Dei
2'53
3.
Alleluja, Salve forens
4'38
4.
Unde gaudent
2'11
5.
Plaude euge Theotoks
3'38
6.
Stabat Mater dolorosa
9'25
7.
Ave Regina caelorum
3'36
8.
Magnificat sexti toni
8'47
9.
Salve thronus Trinitatis, Maria
3'44
10.
Pod Twoją obronę
5'09
11.
Bogarodzica wg Błażeja Deyera OP
5'00
12.
Salve sancta Parens
5'17
13.
Marsz, marsz me serce
6'51
14.
Oh Kristus, valgus
4'06