Znane i nieznane pieśni wielkopostne nagrane przez zespół Jerycho.
2 marca 2019 roku w Bazylice św. Franciszka w Krakowie odbył się koncert zespołu Jerycho będący inauguracją płyty ze śpiewami wielkopostnymi. W wypełnionym po brzegi kościele zabrzmiały pieśni tradycyjne nieznane większości słuchaczy, a pochodzące z żywej tradycji śpiewów ze wschodnich rubieży Polski. Zabrzmiały też pieśni ogólnie znane, ale zaskakujące swoją wielogłosową formą nadaną im przez lidera zespołu Bartosza Izbickiego. Oryginalne i mocne głosy śpiewaków zespołu Jerycho dały im nowy wyraz. Pełne spektrum brzmienia od wysokiego głosu tenorowego Rafała Grozdewa do basu profondo Rafała Kanowskiego daje unikalne brzmienie zespołu.
Dzięki zespołowi Jerycho ratowane są od zapomnienia niezwykle cenne utwory ukazujące korzenie naszej religijności. Dla współczesnego słuchacza brzmią one równie przejmująco jak dla naszych przodków.
Wiedza muzykologiczna Bartosza Izbickiego uwalnia jego kreatywność artystyczną. Świadomość różnorodności historycznych sposobów wykonań pieśni, łącznie z dorabianymi często ad hoc dodatkowymi głosami daje prawo do przedstawienia własnej wersji harmonizacji pieśni. Wersji prostej i mocnej, bazującej głównie na stylu faux bourdon, trafiającej do serc współczesnych słuchaczy.
Zespół sięga do polskiej tradycji, ale również pokazuje silny związek polskiej muzyki z muzyką europejską, bo też i brzmienie naszych śpiewów ludowych ma wiele wspólnych elementów z muzyką szczególnie z południa Europy.
Teksty pieśni tradycyjnych są dodatkową wartością. Sposób w jaki opowiadają one o męce Jezusa Chrystusa jest ponadczasowo działający na wyobraźnię słuchaczy.
Album Golgotha wydany przez Fundację InCanto w kooperacji z Ars Sonora i Mikroklimatem zawiera oprócz płyty książeczkę z tekstami pieśni, zdjęciami, rycinami i artykułami przybliżającymi czytelnikowi zagadnienia muzykologiczne, historyczne i wyjaśnienia symboliki chrześcijańskiej.
Nagrań dokonano w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie w czerwcu 2018 roku.
Reżyseria dźwięku i mastering – Jakub Garbacz, Ars Sonora
Montaż – Bartosz Izbicki, Jakub Garbacz
Produkcja – Jacek Szary, Mediapixel
Fotografie – Katarzyna Klimek-Krężel
Projekt graficzny – Łukasz Serwiński
Skład i łamanie – Katarzyna Płaszczyńska-Herman
Wydawca – Fundacja InCanto
Współwydawcy – Ars Sonora i Mikroklimat
Jerycho
Paweł Szczyciński
Rafał Grozdew
Maciej Królikowski
Wawrzyniec Dąbrowski
Mateusz Grzyb
Leszek Kubiak
Łukasz Kalisz
Stanisław Szczyciński
Rafał Kanowski
Bartosz Izbicki – kierownictwo