Strona główna
Sigurd Kvikne and Logos
Rok 1991
CD
Stanisław Szczyciński

Kilkuletni pobyt Basi Sobolewskiej i Stanisława Szczycińskiego w Norwegii zaowocował wydaniem płyty The White Hotel. Piosenki na płycie są z jednym wyjątkiem kompozycjami Stanisława. Teksty w większości napisał Terry Gunnell, zaś w nagraniu wziął udział Sigurd Kvikne i zespół wokalny Logos.

Trochę historii

W momencie ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, dla muzyków gwałtownie zamknęła się możliwość grania koncertów. To spowodowało, że musieliśmy szukać sposobu na przeżycie za granicą. W roku 1982 znaleźliśmy się w Norwegii. Graliśmy w różnych miejscach, a po kilku latach ciągłych podróży, w końcu osiedliśmy spędzając większość czasu w pięknym, secesyjnym hotelu położonym na brzegu fjordu w miejscowości Balestrand. Znaleźliśmy tam wyjątkowy klimat, po części z powodu zamiłowań muzycznych menadżera, a jak się wkrótce okazało, właściciela hotelu ? Sigurda Kvikne. Wspólnie z nim utworzyliśmy zespół i wygraliśmy konkurs na najlepszy zespół zachodniej Norwegii. Na konkursie zagraliśmy nasze, autorskie piosenki. Dało nam to motywację do napisania piosenek na całą płytę. Sigurd przyjechał na sesję nagraniową do Polski i wsparci udziałem Leszka Mateckiego (gitary), Jarka Dobrzyńskiego (saksofon) i zespołu wokalnego Logos w składzie: Basia Sobolewska, Marcin Szczyciński, Jan Sobolewski, Robert Lawaty, Stanisław Szczyciński, nagraliśmy materiał na całą płytę. Warto wspomnieć, że większość tekstów napisał zaprzyjaźniony z nami Anglik mieszkający na stałe na Islandii, a na wakacje często przyjeżdżający do Norwegii  Terry Gunnell. Po latach Terry zrobił wielką karierę naukową stając się wybitnym znawcą kultury Wikingów.

Niedługo po nagraniu płyty Sigurd musiał przejąć obowiązki właściciela hotelu i marzenia o trasach koncertowych i kolejnych nagraniach rozwiały się. Pozostała jednak płyta na której między innymi znajduje się 6 głosowy utwór a capella Song to the Sun

 

 
The White Hotel
czas
tekst
nuty
mp3
1.
Yellow Light
3’49
 
 
 
2.
Etter Natt
3’06
 
 
 
3.
Verdens Gang
4’02
 
 
 
4.
The Mission of Life
4’48
 
 
 
5.
Pictures in Firelight
5’01
 
 
 
6.
Song To The Sun
2’33
 
 
 
7.
On Chosen Wind
4’26
 
 
 
8.
The Captain and Bianca
4’00
 
 
 
9.
Fairytale Love
5’36
 
 
 
10.
Til Eit Astrup Bilete
2’59